Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaplecze syntetyczne

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaplecze syntetyczne

Nasz zespół posiada solidnie wyposażone laboratorium syntetyczne z zestawem dygestoriów, linii próżniowych Schlenka, mieszadeł magnetycznych, wyparek próżniowych oraz bardziej specjalistyczną aparaturą syntetyczną.

Komora rękawicowa w laboratorium Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych

Komory rękawicowe: MBraun LABStar Glove Box (jednostanowiskowa), Inert PureLAB (dwustanowiskowa) z systemem oczyszczania rozpuszczalników organicznych (metanol, acetonitryl, tetrahydrofuran, pentan, eter dietylowy), Hoger (dwustanowiskowa) do badań z rozpuszczalnikami aprotycznymi oraz komora Labconco do pracy z rozpuszczalnikami protycznymi. Systemy te pozwalają na prowadzenie syntez w warunkach bezwodnych, beztlenowych, aprotycznych, ze związkami wysoce wrażliwymi na działanie czynników atmosferycznych (tlen, wilgoć).

Kontakt: dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ (dawid.pinkowicz@uj.edu.pl)

Młyn kulowy w laboratorium Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych

Młyn kulowy Fritsch Pulverisette 7 do syntez mechanochemicznych bez użycia rozpuszczalników organicznych (zielona chemia). Aparat ten pozwala na wykonywanie syntez trybochemicznych, dzięki któym możliwe jest otrzymanie nanomateriałów lub produktów nieosiągalbych w konwencjonalnych metodach z użyciem rozpuszczalników.

Kontakt: dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ (dawid.pinkowicz@uj.edu.pl)

Syntetyzator mikrofalowy MARS

Syntezator mikrofalowy MARS (CEM) do prowadzenia reakcji chemicznych z użyciem promieniowania mikrofalowego w podwyższonej temperaturze. Syntezy mogą być prowadzone w roztworach wodnych i w rozpuszczalnikach organicznych.

Kontakt: dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ (dawid.pinkowicz@uj.edu.pl);
dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ (simon.chorazy@uj.edu.pl)

Piec muflowy

Laboratoryjny piec muflowy (model FCF 12SM, Czylok) do prowadzenia procesów termicznych i reakcji chemicznych w podwyższonej temperaturze do 1150°C z możliwością zastosowania warunków pojawienia się środowiska agresywnego chemicznie.

Kontakt: dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ (dawid.pinkowicz@uj.edu.pl);
dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ (simon.chorazy@uj.edu.pl)

Pompa perystaltyczna w laboratorium Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych

Czterokanałowa pompa perystaltyczna Ismatec MasterFlex MFLX78001 do prowadzenia syntez z kontrolowanym dozowaniem ragentów do mieszaniny reakcyjnej, w szczególności do syntez w wysokich rozcieńczeniach. Pompa pozwala na precyzyjne dodozowanie do 4 roztworów w niezależnym tempie oraz na definiwanie zaawansowanych protokołów syntetycznych.


Kontakt: dr Mateusz Reczyński (mateusz.reczynski@uj.edu.pl)

Spincoater w laboratorium Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych

Spin coater (powlekacz obrotowy) formy Ossila służy do nanoszenia cienkich i równomiernych warstw funkcjonalnych materiałów na różne podłoża, np. do wytwarzania urządzeń elektroluminescencyjnych (diod) typu LED. Kontrola procesu opiera się na doborze prędkości wirowania podłoża (od 120 do 6000 obr./min) oraz czasu wirowania (od 1 do 1000 s).


Kontakt: dr hab. Szymon Chorąży, prof. UJ (simon.chorazy@uj.edu.pl)